Přeskočit na obsah

5 tipů pro pravidelnou údržbu vašeho auta

V tomto článku se podíváme na pět tipů, které vám pomohou udržet auto v dobré kondici. Pravidelná údržba auta vám nezabere víc než půl hodiny a bude se vám jezdit nejen s lepším pocitem, ale i jistotou, že všechny důležité součástí fungují tak, jak mají.

Provozní kapaliny

Náplň ostřikovačů, chladící kapalina, brzdová kapalina a olej. Důležité součásti pro chod motoru, správnou funkčnost topení a čistý výhled.

Zejména na začátku zimního období doplňte nemrznoucí směs do ostřikovačů a zkontrolujte hladinu chladící kapaliny. Pokud se rozhodnete chladící kapalinu dolít, označení použité kapaliny najdete na nádobce, nebo v manuálu. Chladící kapalina se míchá s destilovanou vodou v poměru podle požadované teploty tuhnutí. Správný poměr vždy najdete na balení příslušné chladící kapaliny.
V případě, že se kapalina tzv. „ztrácí“ a hladina i po dolití klesá, případně auto špatně topí, zamiřte na kontrolu do servisu.

Provozní kapaliny
Nádobku chladící kapaliny otevírejte opatrně a po vychladnutí motoru

Nezapomeňte ani na brzdovou kapalinu. Pro laiky doporučuji brzdovku pouze zkontrolovat a v případě podezření na únik zajet do servisu. Nesprávná manipulace s brzdovou kapalinu má vliv na nejdůležitější prvek v autě, brzdy. Brzdovka pohlcuje vlhkost z okolního vzduchu a tím se postupem času snižuje její bod varu a klesá účinnost brzd. Jak chladící, tak brzdovou kapalinu je doporučováno měnit každé dva roky, pro zachování největší účinnosti.

Pod kapotou ještě zkontrolujte hladinu a kvalitu oleje, případně dolijte a zbežně očistěte napadané listí a další nečistoty. Ty mohou na podzim a v zimě ucpat odtokové kanálky a způsobit hromadění vody uvnitř karoserie.

Autobaterie

Dává jiskru a život motoru. Při správné péči vám autobaterka bude sloužit 4 až 6 let. Jak o ní správně pečovat? Alespoň dvakrát za rok je dobré autobaterii dobít, lidově řečeno, „do plna“. Obzvlášť pokud jezdíte na krátké trasy a často startujete (např. cesty do obchodu, do práce nebo s dětmi na kroužky). Autobaterie se v takovém režimu nestíhá dostatečně dobít a to časem může vést ke ztrátě energie potřebné pro nastartování motoru. Věděli jste, že energie potřebná pro jedno nastartování se dobije zhruba až po půlhodinové jízdě v kuse?

Autobaterie
Pohledem je dobré zkontrolovat kontakty a případně i pojistky

Při úplném vybití baterie dochází k jejímu trvalému poškození a snížení životnosti. Pravidelná údržba auta a baterie vám ušetří nervy s nestartujícím autem a oddálí investici do nové baterie. Pro domácí dobíjení se skvěle hodí automatická nabíječka, která zabraňuje přebití a sama si ohlídá stav nabití.

Hloubka dezénu a stav pneumatik

Pneumatiky jsou s vozovkou v neustálém kontaktu. Ať svítí slunce, prší, sněží nebo padají kroupy, pneumatiky se starají o to, aby vůz držel vámi zvolenou stopu a bezpečně zastavil či zvládl krizový manévr. Na pneumatikách se tak nevyplatí přílíš šetřit a podceňovat jejich kontrolu.

Svou práci pneumatiky nejlépe odvedou při správném nahuštění a se správnou hloubkou dezénu. Přílíš sjeté pneumatiky, na hranici životnosti, mají pouze část vlastností, které měly jako nové.

Pravidelnou kontrolou, správným skladováním a jízdním stylem můžete životnost pneumatik výrazně prodloužit. Jednou za měsíc omrkněte tlak (v běžných osobních vozech by se měl pohybovat kolem 2,2 barů) a zkontrolujte hloubku dezénu. Tu můžete ověřit měřičem nebo pomocí tzv. indikátoru opotřebení vzorku (TWI — Tread wear indicator). Na boku pneumatiky hledejte symbol trojúhelníčku. V místě, kam ukazuje, najdete indikátor opotřebení. Je umístěn přímo v dezénu a pokud splyne s povrchem pneumatiky, obutí již nesplňuje zákonný limit a jízda s takovou pneumatikou může být, zejména v dešti, nebezpečná.

  • Zimní pneu min. 4 mm
  • Letní pneu min. 1,6 mm
Měření hloubky dezénu pneumatik
Minimální hloubka dezénu pro zimní pneu jsou 4 mm

Stěrače

Dokud je nepotřebujete nebo nevypoví službu, prakticky o nich nevíte. Jejich role je přitom tolik důležitá — umožňují bezpečný výhled i v těch nejbláznivějších povětrnostních podmínkách. Déšť nebo sníh vás mohou překvapit vždycky, a tak se vyplatí stěrače čas od času také zkontrolovat.

Stěrače
V manuálu k vašemu vozu najdete postup pro správnou výměnu stěračů

Blížící se konec životnosti poznáte podle způsobu stírání a stavu gumiček — pokud stěrače dělají šmouhy a stírají nekvalitně, je nejvyšší čas na jejich výměnu. Kvalitní stěrače jsou investicí, která se vyplatí — hledejte stěrače určené přímo na typ vašeho vozidla. V porovnání s neznačkovými univerzálními stěrači se mnohem lépe montují a vyměňují, mají delší živostnost a lépe stírají.

Malý tip na závěr — u některých vozů, typicky u novějších, je stěrače potřeba nastavit do tzv. servisní polohy pro snadnou manipulaci. Stačí zapnout zapalování, vypnout, a použít páčku pro jedno setření čelního skla. Stěrače vyjedou do servisní polohy a můžete je bezpečně odklopit. Ze svého okolí znám několik případů, kdy lidé na sílu vyklopili stěrače v jejich běžné poloze a poškodili si lak kapoty.

Povinná výbava

Povinnou výbavu máme v autě v nějaké formě nejspíše všichni. Nikdy nevíme, kdy nám přijde vhod, a tak je dobré ji čas od času věnovat pozornost a dodržovat pár zásad.

  • Reflexní vestu mějte vždy po ruce (ve dveřích nebo pod sedadlem)
  • Čas od času zkontrolujte tlak v rezervním kole
  • Lékarničku a trojúhelník mějte vždy na dobře viditelném a přístupném místě, hlavně v případě, že máte plný kufr — v nouzi rozhodují vteřiny, než odrovnáte všechna zavazadla, může být pozdě
  • Autolékarnička se považuje za platnou i po expiraci, její součástí ale musí být v původním balení

V autě můžete vozit i výbavu nad rámec zákonné povinnosti, která může také přijít vhod.

  • Tažné lano
  • Startovací kabely
  • Svítilna
  • Menší hasící přístroj

Při cestě do zahraničí omrkněte podmínky pro povinnou výbavu v cílové destinaci a v zemích, přes které pojedete. Šťastnou cestu!

Povinná výbava do auta
Lékarnička a výstražný trojúhelník

Malý tip na závěr — na portálu Nebourám.cz můžete pomocí různých kvízů upevnit své řidičské dovednosti a soutěžit o zajímavé ceny.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.