Přeskočit na obsah

DIY: Renovace kožených sedaček v domácích podmínkách — Saab 9-3

Znáte to, máte bláznivého kamaráda, který má bláznivé nápady. Pokud to neznáte, jste tím bláznivým kamarádem vy sami. V dnešním příběhu hraju roli bláznivého kamaráda já sám a mým nápadem bylo přemluvit jednoho z mých nejlepších kamarádů k renovaci kožených sedaček na jeho Saabu. Pojďte se podívat, jak to celé dopadlo.

Sob čekající na obnovu slávy zašlých sedaček!

Jdeme na to!

Pokud přemýšlíte, že byste se do renovace sedaček pustili v podmínkách vaší garáže, jste tu správně. Ukážeme vám, jaké produkty jsme použili, najdete tu i odkazy a podrobný návod s fotkami. Naše sedačky neměly žádné rozpárané díry. Opravovali jsme pouze odřené vrchní části a povrchové trhliny. Realizace takové opravy bude v domácích podmínkách poměrně snadná, stačí dobrá příprava a trpělivost. Jde o jemnou a přesnou práci.

Pracovali jsme v Otevřené garáži v Brně, kam si můžete zajet i vy a za cca 150 Kč na hodinu pronajmout celý prostor i se zvedákem

Krok č.1 — Čištění

Základem úspěchu je dobrá příprava materiálu. My jsme na čištění a odmaštění sedaček použili sadu na kůži od značky Dodo Juice. Nechává krásně matný vzhled, což bylo naším cílem. V setu je navíc i kartáč, který nám čištění usnadnil. Na obrázku níže můžete vidět sedačku po vyčištění a odmaštění, všechny rýhy krásně vynikly, a tak už víme s čím přesně budeme pracovat. Dokonce jsme zjistili, že sedačku už někdo v minulosti opravoval, levá část sedáku byla přešitá — oproti zbytku sedačky vypadá prakticky jako nová.

Krok č.2 — Broušení a tmelení

Rýhy jsou poměrně hlukové, to znamená, že budeme potřebovat i trochu tmelu. Všechny produkty pro práci s kůží byly od značky Colourlock, která se na opravy kůže specializuje, barvu nám namíchali podle našeho interiéru v Lederzentrum Česká republika, což je vlastně české zastoupení značky Colourlock. Individuálně namíchaná barvy pro 3 sedačky vychází zhruba na 1200 Kč včetně DPH.

Sedačky máme vyčištěné a odmaštěné, pomalu se tedy přesuneme k broušení. Použili jsme jemnou houbičku od Colourlocku určenou přímo na opravu kožených materiálů. Bruste jemně, jde nám především o přípravu materiálu a o vyrovnání drobných nerovností a rýh. Hlubší rýhy se vybrousit nesnažte, tam použijeme tmel.

Vyčištěnou a odmaštěnou kůži je potřeba jemně obrousit a připravit na zatmelení a dobarvení. Opět můžeme doporučit brusné houbičky od Colourlocku nebo jakýkoliv jiný jemný brusný papír určený pro práci s kůží

Až budete se zabroušením spokojeni, použijte čistou hadřičku a očistěte prach a další nečistoty z broušení. Můžete použít také vysavač, zkrátka co bude zrovna po ruce. Stejným heslem se můžete řídit i u tmelení. Místo špachtličky jsme použili starou InKartu a svůj poslední úkol před rozstřižením splnila perfektně. Co se týče samotného tmelení, pokud je část sedačky poškozená celá, je lepší smíchat tmel s trochou barvy a pokusit se celý povrch vyrovnat. Pokud máte jednu izolovanou nerovnost nebo vryp, stačí vyplnit neutrálním tmelem konkrétní místo a pak dobarvit.

Jako špachtlička na tmelení vám může posloužit jakákoliv stará kartička. My jsme použili starou InKartu. Z úsměvu lze soudit, že InKarta splnila svůj nový úkol na jedničku

Krok č.3 — Nanášíme barvu

Poslední krok se může zdát už jako výhra a poslední lehká část. Jste nadšení, vidíte, že sedačka se zlepšila a už se těšíte na výsledek. Pokuste se barvení neuspěchat a co nejvíc si s tím vyhrát. Barvu jsme nanášeli aplikační houbičkou, opět od Colourlocku. Barvu aplikujte přikládáním postupně na všechna místa, kterým se v rámci renovaci věnujete. Až budete mít hotovo, opět nechte vše minimálně 30 až 45 minut zaschnout.

Tamtadadá! Takový je výsledek našeho snažení. Pokud bychom obě sedačky vyndali možná bychom docílili ještě o něco lepšího výsledku, ale naši hlavní misi, zachránit to nejhorší, považujeme za splněnou

Tip na závěr

Aneb na co jsme zapomněli a v čem můžete být chytřejší. Během renovace doporučujeme maskovací páskou a igelitem zakrýt textilní místa nebo plastové bočnice sedaček, ať si je zbytečně neumažete. Naše sedačky byly polokožené a textilní části jsme nezakryli a zbytečně jsme si přidělali práci navíc s jejich následným čištěním.

Závěrem jen poprosíme o shovívavost, renovovali jsme poprvé, v domácích podmínkách a bez vytažení sedaček. Naším cílem bylo zachránit to nejhorší. Pokud by vás cokoliv napadlo, ptát se můžete v komentářích a my se vám pokusíme odpovědět. Přejeme úspěšné renovování!

Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.