Znáte to, máte bláznivého kamaráda, který má bláznivé nápady. Pokud to neznáte, jste tím bláznivým kamarádem vy sami. V dnešním příběhu hraju roli bláznivého kamaráda já sám a mým nápadem bylo přemluvit jednoho z mých nejlepších kamarádů k renovaci kožených sedaček na jeho Saabu. Pojďte se podívat, jak to celé dopadlo.
Jdeme na to!
Pokud přemýšlíte, že byste se do renovace sedaček pustili v podmínkách vaší garáže, jste tu správně. Ukážeme vám, jaké produkty jsme použili, najdete tu i odkazy a podrobný návod s fotkami. Naše sedačky neměly žádné rozpárané díry. Opravovali jsme pouze odřené vrchní části a povrchové trhliny. Realizace takové opravy bude v domácích podmínkách poměrně snadná, stačí dobrá příprava a trpělivost. Jde o jemnou a přesnou práci.

Krok č.1 — Čištění
Základem úspěchu je dobrá příprava materiálu. My jsme na čištění a odmaštění sedaček použili sadu na kůži od značky Dodo Juice. Nechává krásně matný vzhled, což bylo naším cílem. V setu je navíc i kartáč, který nám čištění usnadnil. Na obrázku níže můžete vidět sedačku po vyčištění a odmaštění, všechny rýhy krásně vynikly, a tak už víme s čím přesně budeme pracovat. Dokonce jsme zjistili, že sedačku už někdo v minulosti opravoval, levá část sedáku byla přešitá — oproti zbytku sedačky vypadá prakticky jako nová.
Krok č.2 — Broušení a tmelení
Rýhy jsou poměrně hlukové, to znamená, že budeme potřebovat i trochu tmelu. Všechny produkty pro práci s kůží byly od značky Colourlock, která se na opravy kůže specializuje, barvu nám namíchali podle našeho interiéru v Lederzentrum Česká republika, což je vlastně české zastoupení značky Colourlock. Individuálně namíchaná barvy pro 3 sedačky vychází zhruba na 1200 Kč včetně DPH.
Sedačky máme vyčištěné a odmaštěné, pomalu se tedy přesuneme k broušení. Použili jsme jemnou houbičku od Colourlocku určenou přímo na opravu kožených materiálů. Bruste jemně, jde nám především o přípravu materiálu a o vyrovnání drobných nerovností a rýh. Hlubší rýhy se vybrousit nesnažte, tam použijeme tmel.

Až budete se zabroušením spokojeni, použijte čistou hadřičku a očistěte prach a další nečistoty z broušení. Můžete použít také vysavač, zkrátka co bude zrovna po ruce. Stejným heslem se můžete řídit i u tmelení. Místo špachtličky jsme použili starou InKartu a svůj poslední úkol před rozstřižením splnila perfektně. Co se týče samotného tmelení, pokud je část sedačky poškozená celá, je lepší smíchat tmel s trochou barvy a pokusit se celý povrch vyrovnat. Pokud máte jednu izolovanou nerovnost nebo vryp, stačí vyplnit neutrálním tmelem konkrétní místo a pak dobarvit.

Krok č.3 — Nanášíme barvu
Poslední krok se může zdát už jako výhra a poslední lehká část. Jste nadšení, vidíte, že sedačka se zlepšila a už se těšíte na výsledek. Pokuste se barvení neuspěchat a co nejvíc si s tím vyhrát. Barvu jsme nanášeli aplikační houbičkou, opět od Colourlocku. Barvu aplikujte přikládáním postupně na všechna místa, kterým se v rámci renovaci věnujete. Až budete mít hotovo, opět nechte vše minimálně 30 až 45 minut zaschnout.

Tip na závěr
Aneb na co jsme zapomněli a v čem můžete být chytřejší. Během renovace doporučujeme maskovací páskou a igelitem zakrýt textilní místa nebo plastové bočnice sedaček, ať si je zbytečně neumažete. Naše sedačky byly polokožené a textilní části jsme nezakryli a zbytečně jsme si přidělali práci navíc s jejich následným čištěním.
Závěrem jen poprosíme o shovívavost, renovovali jsme poprvé, v domácích podmínkách a bez vytažení sedaček. Naším cílem bylo zachránit to nejhorší. Pokud by vás cokoliv napadlo, ptát se můžete v komentářích a my se vám pokusíme odpovědět. Přejeme úspěšné renovování!
Fotogalerie






