Přeskočit na obsah

Jak úspěšně koupit spolehlivou ojetinu?

Koupě ojetiny, jedna z nejpopulárnějších cest k pořízení automobilu. Na trhu ojetin bohužel existuje velké množství podvodníků, a tak je dobré se před koupí vozu dostatečně informovat a připravit. Pokud si celý proces naplánujete, promyslíte každý krok – od výběru až po přepis, může vše proběhnout hladce a odjedete domů bezpečným ojetým vozem s jasnou historií a dobrým technickým stavem. Pojďte se podívat na několik rad, které vám pomohou koupit ojetinu bezpečně. 

Ještě než se vydáte do bazaru

Na samém začátku je dobré zhodnotit vaše možnosti a požadavky na samotné auto a stanovit rozpočet. Chcete prostorné a spolehlivé auto? Chcete sporťák? Nebo třeba nenáročný hatchback, který vás bude každý den vozit do práce a zpátky a pomůže s nákupy?

Tyto otázky vám pomohou zúžit výběr na několik konkrétních vozů. Pak už stačí udělat menší průzkum a u každého modelu zjistit, jaký z motorů bude pro vaše použití nejvhodnější a nejspolehlivější. Internet je plný uživatelských zkušeností a recenzí na konkrétní ojetiny. Skvělé rady v tomto ohledu najdete například na serveru Tipcars a recenze na konkrétní ojetiny najdete i na tomto webu.

Zaměřte se na detaily, uvnitř i venku

Padlo vám do oka auto a vybrali jste relativně spolehlivý motor. Co teď? Čekat vás bude samotná prohlídka vozu, a pokud chcete mít naprostou jistotou, kontrola ujetých kilometrů.

Na příkladu ojeté Škody Rapid s motorem 1.0 TSI a nájezdem lehce přes 60 tisíc kilometrů se podíváme, co všechno je třeba prohlédnout. Jedná se sice o tříválcový motor, ale vcelku spolehlivý – jediným potencionálním strašákem může být turbo a dvouhmotový setrvačník a karbonování. 

Obě tyto součástky by ale měly při běžném zacházení vydržet nájezd alespoň 100 až 150 tisíc kilometrů. Motor lehce trpí na zakarbonování díky přímému vstříkování, a tak je lepší ho občas prohnat vyššími otáčkami, aby se saze spálily, vyvarovat se podtáčení motoru a používat kvalitní palivo.

Motorový prostor Škody Rapid 1.0 TSI 81 kw
Litrový tříválec 1.0 TSI o výkonu 81 kilowattů

Je dobré postupovat systematicky a po zběžné prohlídce vozu zvenku začít důkladněji od motorového prostoru přes interiér až po podvozek. V motorovém prostoru by mělo vše dobře těsnit a sedět. Mastnota může značit únik oleje a mokré fleky únik jiných provozních kapalin. 

Kontrola oleje
Motor je suchý, nikde nejsou olejové či jiné skvrny

Zkontrolovat můžete i hladinu a kvalitu oleje.

Kontrola motorového prostoru ojetiny
Pohledem zkontrolujte motorový prostor, zaměřte se na netěsnosti a mokré fleky

Soustřeďte se i na barvu laku a kvalitu lícování dílů – podle toho můžete poznat jestli bylo vozidlo bouráno – pokud ano, měl by vás o tom prodejce informovat. Zajímejte se i o detaily havárie a pokud budou informace nejasné, můžete je zkusit ověřit podle VIN kódu například u Cebie. Obecně ale platí, že prodejci, který mlží a zamlčuje důležité informace je lepší se vyhnout a hledat vůz jinde.

Testovací jízda

Vozidlo nastartujte, nechte chvíli zahřát a pozorujte volnoběh. Ten by měl být ustálený, bez výkyvů. 

Otáčky motoru při volnoběhu
Ustálený volnoběh

Při testovací jízdě by nemělo nikde nic klepat, řízení by mělo být bez vůlí a řazení plynulé – vyzkoušejte všechny rychlostní stupně včetně zpátečky.

Co se týče interiéru, prověřte funkci všech prvků a příplatkové výbavy (pokud nějakou vozidlo má) – klimatizaci, stahování okýnek, vyhřívané sedačky apod. Pokud něco nebude funkční můžete požadovat vysvětlení a adekvátní snížení ceny, případně zajištění opravy.

Auto si určitě prohlédnětě i na zvedáku, kvůli případné korozi a stavu podvozku a náprav. Každý solidní prodejce by neměl mít se zvednutím vozu problém. Pamatujte, že i ojetiny mohou být spolehlivé, velmi důležité ale je jejich koupi neuspěchat a důvěřovat selskému rozumu. Prodejci umí být velmi přesvědčiví, ale pokud na autě najdete něco, co vám jen trošku nesedí, hledejte dál. Trh na nedostatek ojetých vozů rozhodně netrpí a vždy je z čeho vybírat.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.